Mekanın Hafızası-Antakya / Ekim-Aralık 2019

Hatay yüzyıllardır bir çok farklı etnik kimlik ve kültürden insanların bir arada yaşadığı ve bu yönüyle de Türkiye’de “barış ve kardeşlik şehri” olarak bilinen bir kenttir. Şehrin merkezinde bulunan Eski Antakya evlerinin hikayeleri de kentimizin bu kültürel çoğulcu yapısını özetler niteliktedir. Bu evlerde her dönem farklı kültürlerden insanlar yaşamış, bir kültürün nefesi bir başka kültüre can vermiştir. Yüksek duvarlı bu avlularda insanlar dilleri, dinleri, inançları, ırkları ve/veya cinsiyetlerinden çok kültürleriyle yaşam bulmuştur.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programından aldığımız destekle yürüttüğümüz bu çalışma ile bizler Zenginler Mahallesinde bulunan 16 ayrı eski Antakya evinden dinlediğimiz hikayeleri derledik. Derlediğimiz bu hikayeleri “16 ayrı kısa film”, her mekanın girişine astığımız “Hafıza Panoları” ve “Mekanın Hafızası Kitapçıkları” ile belgelemeye çalıştık.

Bu belgeler ile Zenginler mahallesindeki birlikte yaşam haritasını çıkararak, mahallemizin kültürel çoğulcu yapısını korumayı ve geliştirmeyi, bu kültürü ulusal ve uluslararası alanda görünür kılmayı ve Hatay’da yerleşik olan halka yönelik birlikte yaşam kültürü hafızası oluşturmayı amaçlıyoruz.

Görüşmelerimiz sırasında hafızasını bizlere açan herkese çok teşekkür ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir