Söyleşiye Davetlisiniz “Yerlilik ve Yersizlik Üzerine”

13 Ocak Pazartesi günü saat 18.00’da atölyemizde, İzmir Dumanlıdağ’dan Barış Onur Örs’ün katılımıyla hemzemin, mahal ya da yer üzerinden gerçek, kalıcı birliktelikleri nasıl kurabileceğimizi tartışacağımız bir söyleşi düzenliyoruz.

Yerlilik, her şeyden önce kendi bedenimize yerleşme, kendi bedenlerimizin sakini olma, nefesimize, sesimize yerleşme ve eylemlerimize yerleşme ile başlıyor. Bir fiilin, eylemin turisti olmaktan çıkıp onun yerlisi olduğumuzda uyanıklık, canlılık, böylece de dönüşüm baş gösteriyor.

Esasında yerlilik, oralı olmak değil, buralı olmak demek. Burayı, bütün döngüleriyle, biyolojik ve toplumsal ilişkileriyle kavramak, buraya yerleşmek, şimdi ve burada olmak…

Böylece her beden bir mekân, bir ilişkiler yumağı, bir odak, bir direngi noktası, dönüştürücü bir özne, yepyeni bir ölçüte dönüşüyor…

Bu söyleşide; örgü ve bağlanma biçimlerimizi nasıl güncelleyebileceğimizi konuşacağız. Hemzemin, mahal ya da yer üzerinden gerçek, kalıcı birliktelikleri nasıl kurabileceğimizi tartışacağız. Dayanışma ekonomilerini nasıl hayata geçirebiliriz? Egemenlik alanlarından arındırılmış mikroiklimlerimizde neleri yeşertebiliriz?

Söyleşimiz herkesin katılımına açıktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir