Mekanın Hafızası-Antakya / Mahmut Güven / Ekim-Aralık 2019

Uzun yıllar mesken olarak kullanıldıktan sonra, 2010-2012 yıllarında “Kültür Sanat Atölyesi” olarak kullanılmış. 2012 yılından itibaren ise “kafe” olarak kullanılıyor.

Kendinden önce burada yapılan “kültür sanat” çalışmalarını burada devam ettirmeye çalışan ve mahalledeki birlikte yaşam kültürünü bu çalışmalarla desteklemeye çaba sarf eden Mahmut Güven anlatım; “Eski Antakya Evlerinde Birlikte Yaşam Hikâyesi”:

“Buranın yapı sistemi, evleri, yolları, taşları Fransız dönemine ait. Bugüne kadar birçok aile yaşamış bu evde. Genellikler de kalabalık aileler. Bu ailelerden ya da çevremizden bildiğimiz kadarıyla, buralar bir dönem ibadethane olarak kullanılmış. Hatta Serinyol Mahallesi’nin Arapça da adı “Bet ırkeen” dir. Patriklerin oturduğu, Patriklerin hanesinin olduğu yer anlamındadır. Orada yaşayan Patriklerin atlarıyla bu bölgeye gelip ibadetlerini yaptığını söylüyorlar.

Eskiden bu mahallede farklı inanç ve kültürden insanlar bir arada yaşamış. Hikayelerinden bildiğimiz kadarıyla hiçbir zaman atışmamış, çatışmamışlar. Evlerin avluları gibi bu sokaklarda birlikte yaşamın teşviği gibi insanlara. O dönemlerin kültürü hala yaşıyor aslında. Komşuluk ilişkileri güçlüdür burada mesela. İnsanlar birbirinin inancından, dininden, dilinden çok kültürünü önemser, benimser. Bizim bayramlarımız iç içe geçmiştir. Hristiyanların Paskalya Bayramı, biz de Yumurta Bayramıdır. Oyunlarımız, yemeklerimiz hep birbirinden etkilenmiştir.

Bu evlere, avlulara girdiğinizde; buradaki çok kültürlü yapıyı açıkça görürsünüz. Yan evin duvarında Hac var mesela. Aile o kültürden olmazsa bile o hacca dokunmaz. Kendisi de duvarına kendi kültüründen bir şey asar. Sonraki gelende onu çıkarmaz. Kültürler böyle yaşatılıyor burada…”

*Bu çalışma Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının desteği ile Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği tarafından, Eski Antakya evlerinden yola çıkarak Hatay’da var olan kültürel çoğulcu yapıyı açığa çıkarmak ve bu yapının kaydını tutmak üzere yapılmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir