İçerisinde antika eşyaların da sergilendiği bu mekân, uzun yıllar ev olarak kullanılmış. 2015 yılında mülk sahibi tarafından restorasyonu tamamlanarak bir süre “restoran” olarak hizmet vermiş.

2016 yılında ise Hakan Yavuz tarafından devir alınarak, 5 aylık iç dekorasyon sonrası “kafe” olarak kullanılmaya devam ediyor. Antik eşyalara duyduğu ilgiyi, 25 yılını geçirdiği Eski Antakya evlerinin hissi ile bütünleştiren ve kardeşine ait bu mekânda, bu eşyaların sergilenmesini sağlayan, Osman Zafer Yavuz’un anlatımıyla; “Eski Antakya Evlerinde Birlikte Yaşam Hikayesi”:

“Mekân tipik bir eski Antakya evi özelliği gösteren tonozlu, taş kaplama, avlulu olan bir Antakya evidir. Biz uzun yıllar aile olarak eski Antakya evlerinde ikamet ettik. Antakya’nın büyük ailelerinden Kuseyrizadelerin evinde yaklaşık 20-25 yıl kadar oturduk. Dolayısıyla bu evlerde ki atmosferi çok iyi biliriz. Şehirlerde insanlar gibidir. Yaşarlar ve ölürler. Ama burası gibi kadim kentler bu yasaya karşı gelir. Hatay bir medeniyetler bahçesidir. İpek yolu ve Baharat Yolu güzergahında ki bir kenttir… Ticaretin şaşaalı kenti ve Romanın kraliçesi! Bilinen 20 medeniyetin 13 medeniyetine ait izler taşıyoruz. Bu medeniyetler bizim kültürümüzü, yaşamımızı, gastronomimizi şekillendirdiler…

Şehrin bu kısmı diğer mahallelerdeki gibi farklı dinlerden ve mezheplerden insanların yaşadığı bir mahalle. Günümüzde de öyle. Zenginler mahallesi birçok din ve mezhebin bir arada yaşadığı bir mahalle. Bu evlerde bir yaşanmışlık var. Mekân geniş, ferah, aydınlık… Bu bizim gün içerisindeki stresimizi alıyor. Birşeyler de paylaştığımız zaman, çayımızı, kahvemizi içtiğimiz zaman, buranın havası, teneffüsü betonarme bir yerde ki samimiyetten çok daha fazla oluyor.

Bu evler size unutulmuşlukları hatırlatıyor. Böyle evlerde yaşamamış olabilirsiniz. Ama ne olursa olsun, buralara geldiğinizde duyduğunuz hikayeleri görme ve teneffüs etme fırsatı buluyorsunuz. Dahası bu evlerde o kültürleri yaşıyorsunuz…”

*Bu çalışma Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının desteği ile Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği tarafından, Eski Antakya evlerinden yola çıkarak Hatay’da var olan kültürel çoğulcu yapıyı açığa çıkarmak ve bu yapının kaydını tutmak üzere yapılmıştır.